Kitartunk szándékunk mellett, és továbbra is szeretnénk, ha a Tiszakécske Blog felkerülne a város térképre. Június 27-én, csütörtökön döntenek majd a képviselők arról, hogy mi váltsa a diktatúrák nyomait őrző utcaneveket Kécskén. Most nyílt levéllel fordulunk a város vezetéséhez, melyben arra kérjük őket, támogassák a Tiszakécske Blog utca megszületését.
Februárban írtunk először arról, hogy már január óta le kellett volna cserélni a XX. századi önkényuralmi rendszerekre emlékeztető utcaneveket városunkban (is). Akkor még több utca kérdéses volt, azóta kiderült, Bajcsy-Zsilinszky Endre megúszta, Kun Béla már csak a Google szerint van köztünk, Frankel Leó szelleme itt lebeg felettünk és amit akkor nem is feltétlen gondoltunk, Károlyi Mihály búcsúzni fog Tiszakécske közterületeitől.
Károlyi csomagol, Frankel megúszhatja
A következő testületi ülésen, melyet csütörtökön 14 órától tartanak a városházán, arról is döntenek majd a képviselők, hogy mi legyen a Károlyi Mihály utca új neve. Erre az MTA állásfoglalása miatt van szükség: a Magyar Tudományos Akadémián ugyanis úgy döntöttek, hogy Károlyinak mennie kell. A Magyar Tudomány Akadémia "nem javasolt" jelzővel látta el nevét.
"A rendszerváltás óta személyét publicisztikai és politikai viták övezik, többen, akárcsak az 1919 utáni években, rá hárítják az első világháborút követő összeomlás, kapituláció, a forradalmak és Trianon felelősségét. Nem állapítható meg minden kétséget kizáróan, hogy közvetlenül részt vett volna önkényuralmi rendszer megalapozásában, kiépítésében, fenntartásában; de vitatott történelmi szerepénél fogva nem javasolt, hogy róla közterületet, közintézményt nevezzenek el.
Állásfoglalásunk a jelenlegi törvényi szabályozásból (a 2011. évi CLXXXIX. törvény 14. § (2) bekezdése) és a Károlyi Mihály élettörténetének publicisztikai és politikai megítéléséből adódó konklúziót fogalmaz meg további tudományos mérlegelés nélkül." (Részlet az MTA indoklásából.)
Frankel Leó azonban megúszhatja a cserét, vélhetőleg egy át nem gondolt, rohamtempóban hozott javaslat miatt. Miről van szó? Frankel Leó ugyanis nem a XX. században élt. 1844-ben született, 1896-ban halt meg. Az MTA állásfoglalása azt írja róla: "XX. századi önkényuralmi politikai rendszer megalapozásában, kiépítésében és fenntartásában nem vett részt, így neve használható közterület elnevezésére." Érdemes azonban megjegyezni, hogy az eredeti javaslatban még az ő neve is szerepelt azon a listán, melyeknek a tervek szerint búcsúznia kellett volna a közterületekről.
De ki volt Frankel Leó?
Frnakel Leó (1844-1896)Németországban került kapcsolatba a munkásmozgalommal. Párizsban megismerkedett Marx Károllyal, közeli munkatársa és barátja lett. Az 1870-71. évi párizsi kommün vezető alakja, munkaügyi biztosa. Az I. és II. Internacionáléban fontos funkcióba választották. A korai magyar munkásmozgalom vezetője. Jelentős szerepet játszott a Magyarországi Általános Munkáspárt megalakításában (1880). 1891-ben Engels oldalán a revizionisták ellen harcolt.
"Véleményünk szerint ez az országosan is egyedüli utcanév választás pozitív színben tüntetné fel Tiszakécskét a blogszférában, vélhetőleg hírértéke is lenne, amely szintén pozitív színben tüntetné fel szeretett városunkat. Továbbá a város kifejezné ezzel elkötelezettségét a vélemény és szólásszabadság mellett is. Kérjük, a június 27-i testületi ülésen mérlegelje a Tiszakécske Blog utca elnevezést, indítványozza, hogy legalább szavazásra bocsáttassák, és amennyiben úgy érzi, támogassa törekvésünket!"

Légy rajongók a Facebookon, hogy mihamarabb értesülhess az új anyagainkról, illetve oszd meg írásunkat, hogy másokhoz is eljusson!
Utolsó kommentek